Apple ürünlerinin neden “i” harfi ile başladığını biliyor musunuz

1
PANELİ GİZLEKONU HAKKINDA DESTEK ALMAK İÇİN 11820'Yİ ARAYABİLİRSİNİZ TIKLA ARA

Apple ürünlerinin tüm isimleri neden i harfi ile başlıyor bu i harfinin özel bir anlamı var mı diye merak eden oldu mu? Sizce bir ifade ya da terimin baş harfi mi?

Küçük olarak yazılan “i” harfi ilk olarak iMac ‘da kullandı. Apple kurucusu Steve Jobs iMac lansmanında iMac ın baş harfi olan küçük i harfinin ne anlama geldiğini söylemişti, buna “internet” diye belirtmişti. O zamanlar birçok teknoloji kullanıcısı interneti hızlı ve kolay bir şekilde kullanabileceği bir cihaz arayışında olduğu için iMac bu itiyacı karşılayacaktı. Sanırım arz talep meselesi ne dersiniz ? iMac, iPot, iPad, iPhone…

steve1

Steve Jobs küçük i harfi ile markalaşan harfin diğer anlamlarını da; inspire, instruct, individual, instruct,  olduğunu belirtmişti. Apple bu i harfi ile gelen ilgi ve bunun getirdiği başarı ile Apple telefonu iPhone a da da i harfi verildi.

Aynı zamanda gelişen teknolojisi ile birlikte Apple’ın ürettiği en son ürünlerinin isminin başında “i” harfi yok. Örneğin Apple Watch ve Apple TV, i harfini kullanmıyor. i harfinin başlangıcı interneti andırdığı için Bugün herhangi bir cihazın internete bağlı olması sıra dışı bir durum değil ve Apple’ın bu yüzden i’ye ihtiyaç duymadığı düşünülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.