IP Çakışması Sorunu Çözümü

0
PANELİ GİZLEKONU HAKKINDA DESTEK ALMAK İÇİN 11820'Yİ ARAYABİLİRSİNİZ TIKLA ARA

Bu makalemizde çoğunlukla yaşanan sorunlardan biri olan ip çakışması sorunu çözümü için yapılması gereken işlemlerden bahsedeceğiz. Öncelikle Ağ sisteminden bahsedecek olursak ağ ortamlarında her cihaz bağlı olduğu modemden 254 tane kanal üzerinden bağlantı sağlar bunlar her cihazın alabileceği IP adresleridir, IP çakışması ise bu yollardan örnek olarak bir x bilgisayarı ağa, 192.168.1.118 ile bağlıyken diğer pc ise aynı ip ile bağlanmaya çalışıldığında her iki cihazda da IP çakışması diye bir uyarı verecektir.

Windows bir ip adresi çakışması algıladı

ip-cakismasi

 

Bu şekilde hatalar her cihazda verebilir bu bu şekilde bir hata olduğunda hatanın çözümü için ne yapabiliriz bir bakalım.

IP Çakışması Sorunu Nasıl Giderilir

  • Öncelikle ip çakışması hatası veren bilgisayarda Windows ve R tuşlarına aynı anda basılı tutalım.
  • Çıkan arama kutucuğuna ncpa.cpl yazdıktan sonra Enter a tıklayalım, bu şekilde Ağ bağlantıları ekranı gelecektir.
  • Bu ekranda Kablolu ya da Kablosuz hangi tür bağlıysanız o ağ adına sağ tıklayıp Özellikler butonuna tıklayın.
  • Karşınıza açılan pencereden Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) yazan seçeneğe çift tıklayın.

Yukarıdaki gibi, otomatik olarak ip adresi al seçeneği aktif olabilir bu şekilde ise veya mevcutta bir adres yazılı ise tüm satırlarda, bizi bu aşamada ilgilendiren tek seçenek IP adresi: yazan seçeneğin karşısındaki 192.168.1.[118] sadece bu 118 kısmını 119 ya da 2 ile 254 arasında herhangi bir rakam girin.

Tamam butonlarına bastıktan sonra ip adresi tekrar kontrol edip ip çakışması olmadığını görerek çakışmayı iptal edip internet bağlantısı sağlamanız için ağ bağlantınız sağlanmış olacaktır.

Sorun devam ediyorsa bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir. Konu ile ilgili yorum yazarsanız cevap verilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.