Netis Modem Port Açma

0
PANELİ GİZLEKONU HAKKINDA DESTEK ALMAK İÇİN 11820'Yİ ARAYABİLİRSİNİZ TIKLA ARA

Bu öğretici makalemizde Netis modem port açma işlemini nasıl yapıldığını anlatacağız, bu makaleyi okuduktan sonra modem port açma ayarlarını, mantığını ve Netis modem arayüzünde port nasıl açılır bunları öğreneceğiz.

Öncelikle portu ne için açacağınız önemli, genelde güvenlik kamerası izleme ya da flatcast radyo yayını yapmak, uzak masaüstü bağlantısı için açılır.

Güvenlik Kamerası İçin Port Açmak;

İşyerinizde ya da evinizde bu sistem kurulu ise öncelikle hangi portların açılacağına DVR cihazı dediğimiz cihazdan bakmamız gerekiyor.

DVR portlarını eğer bilmiyorsanız öğrenmek için dvr ekranından network ayarlarına giriş yapıp bu kısımdan hangi portların açılacağına bakabilirsiniz.

Elbette ikinci olarak dvr ip sinin ne olduğunu öğrenmeniz gerekiyor ki ping atıp ağda erişim var mı yok mu diye kontrol edebilelim. DVR cihazı ile modem arasında bir ethernet kablosu takılıdır bunun bağlı olup olmadığını da kontrol etmeniz gerekiyor.

Bağlantı var ise bu ağa bağlı olan herhangi bir bilgisayardan internet sayfası açıp adres satırını silip dvr ip si ney ise ör:192.168.1.55 bu ip ile giriş yapıp kontrol etmeniz gerekiyor eğer bir kullanıcı giriş ekranı geldiyse bağlantı var demektir eğer gelmediyse bağlantının kontrol edilmesi gerekebilir yalnız bu denemeyi internet explorer tarayıcısı üzerinden denenmesi daha iyi olacaktır web arayüzü java tabanlı olduğu için active-x denetimlerinden geçmesi gerekiyor.

Hangi portları açacağımızı öğrendik (ör: http port: 80 media port:34567) ve dvr ip si ile internet tarayıcısı üzerinden arayüze erişim var mı yok mu kontrol ettik ve erişebiliyoruz.

Şimdi bu şartlar sağlandığında göre modem arayüzüne giriş yapıp portları açabiliriz.

Netis Modem Port Yönlendirme

Port yönlendirme işlemi için öncelikle modem arayüzüne erişmemiz gerekiyor, bunun için bir internet tarayıcısı açarak adres satırına 192.168.1.1 yazıp Enter‘a tıklamanız gerekiyor.

Kullanıcı adı: admin Şifre: admin olarak giriş yapıyoruz.

Aşağıdaki arayüz ekranında görüldüğü üzere Gelişmiş > NAT > Sanal Sunucu menüsünü açın ve buradan kullanıcı tanımlı servis adı seçeneğini seçip herhangibir isim yazın bu önemli değil dvr1 yazabilirsiniz, protokol TCP görüntü aktarımı, UDP ise ses aktarımıdır, Wan port  açacağınız port olarak giriş yapın lan açık port ise aynı port değerini yazın. Değişiklikleri uygula seçeneğini seçtiğimizde ayarlar kaydedilecektir, diğer portu açmak için ise aynı işlemi yapıyorsunuz.

netis_modem_kurulumu_14

İsterseniz DMZ aktif hale getirebilirsiniz.

netis_modem_kurulumu_13

bu şekilde dış ip ile farklı bir yerden erişim yapıp yapamadığınızı görebilirsiniz. Güvenlik kamerasını cep telefonundan izlemek için neler yapılır bu makalemizden öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.