WanaCrypt0r 2.0 Siber Saldırı Tehlikesi!

Siber saldırganlar tarafından düzenlenen zararlı yazılım saldırısı WanaCrypt0r 2.0 Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birkaç ülkeye ulaştı.

0
PANELİ GİZLEKONU HAKKINDA DESTEK ALMAK İÇİN 11820'Yİ ARAYABİLİRSİNİZ TIKLA ARA

Daha önce İngiltere’nin sağlık sisteminin veri tabanına yönelik olarak düzenlenen bu WanaCrypt0r 2.0 siber saldırısı şimdi de Türkiye’de! Bu zararlı yazılım, kurum ve kuruluşları, hem de bireyleri ciddi şekilde tehdit etmekte.

Güvenlik yazılım şirketi Avast tarafından paylaşılan bilgilere göre, dün sabah TSİ 09.00’da başlayan saldırı, birkaç saat içinde neredeyse 60 bine yakın bilgisayara erişerek bu bilgisayarları etkilemiş.

Bu virüsün en ciddi şekilde etki ettiği iki yer ise İngiltere’deki Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) ve İspanya’nın en büyük telekomünikasyon şirketi olan Telefonica. Zararlı yazılımın ülkemizde hissedilen etkisi ise günün belli saatlerinde internette olan yavaşlık ve erişim problemleri olarak karşımıza çıktı.

BTK’dan Yapılan Açıklama

Resmi Twitter hesabından Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 75 ülkenin bu siber saldırıdan etkilendiğini açıklayan BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, “Türkiye dahil 74 ülkeye büyük bir siber saldırı düzenleniyor. Ülkemizin siber Güvenlik Merkezi USOM ön alma operasyonlarına devam etmektedir. Dünyada yayılan Wcry zararlısından korunmak için Windows sistemleri ve antivirüsleri güncelleyin! Sisteminizi taratmayı ihmaletmeyin.” ifadelerini kullandı.

Nedir bu WanaCrypt0r 2.0 ve nasıl çalışıyor?

Bilgisayarlara bulaşan, bilgisayardaki dosyaları kullanılamaz hale getiren ve dosyalara erişimi engelleyen, şifreleyen zararlı bir yazılım olan Ransomware türündeki WanaCrypt0r 2.0, siber saldırganlar tarafından kullanıcıların belli bir ücret karşılığında şifrelerini geri satın almalarını sağlamak amacı ile kullanılıyor. Kullanıcının verilerini ve şifrelerini başka bir sunucuya kayıt ederek ele geçiren siber saldırganlar, bilgileri sahiplerine geri vermek için belirli bir miktarda Bitcoin talep etmekteler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.