Akıllı telefonlarda bulunan en etkili ve en kolay güvenlik önlemleri içinde ekran kilitleri geliyor. Bu tarz basit bir ekran kilidi önlemi ile kötü amaçlı kişilerin yüksek teknoloji ile telefonunuza fiziksel olarak erişimini rahatça engelleyebilirsiniz.

Birçok telefonun güvenlik kilidi ve şifreleme seçeneği olmasına rağmen insanların bunları etkili kullanmaması, kötü amaçlı kişilerin cihaz çalındığı ya da kaybolduğu zaman içinde bulunan bütün önemli bilgilere erişebilmesine olanak tanıyor. Eğer telefonunuz çalındı ise, etkili bir kilit ekranı ya da sağlam bir şifreleme bu hırsızlara karşı etki eden bir önlem olacaktır.

1Uygulamalara erişim izinleri

Yüklediğiniz önemli uygulamaların erişim bilgilerinin her zaman kontrolünü sağlayın. Birçok uygulama telefonunuzda bulunan kimlik bilgilerinize, sanal medya şifrelerinize ve fotoğraflarınıza erişim olanağı sağlayabiliyor. Güvenmediğiniz bazı uygulamaların kişisel verilerinize erişmesini şifreleme ayarlarından engelleyin. Bunun sayesinde habersiz sosyal paylaşımların önünü kesebilirsiniz.

2Herkese açık olan kablosuz ağlara gerekmedikçe bağlanılmamalı

Acil işlerinizi yapmak için herkese açık bulunan güvenliksiz Wi-Fi bağlantı ağlarına bağlanmak telefonunuzu büyük bir riske atabilir. Bu gibi güvenlik durumlarında kullanıcılar çoğunluk ile Man in the middle isimli bir siber saldırıya uğruyorlar. Bu saldırı ile aynı ağdaki telefonların trafiğini dinleyerek, gönderilen veya alınan veri paketlerini izleyebilirler ve üzerinde oynayabilirler.

3Verilerinizi başka bir yere daha kopyalayın

Düzenli olarak verilerinizi cihazda yedekleyin. Bu işlemi bilgisayar ya da güvenli başka bir cihaz aracılığı ile yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.