“Android O” 8.0 ile Gelecek Yeni Özellikler

Bu makalemizde Android'in en yeni sürümü olan Android 8.0 yani Android O'nun dikkat çeken özelliklerinden bahsediyoruz.

0
PANELİ GİZLEKONU HAKKINDA DESTEK ALMAK İÇİN 11820'Yİ ARAYABİLİRSİNİZ TIKLA ARA

Android’in en güncel versiyonu olan Android 8.0 yani Android O sürümü ile gelecek yeni özellikler den bahsedeceğiz.

Bize göre Google, Android’i nasıl pazarlayacağını iyi biliyor. Kullanılan akıllı telefonların çoğu Android işletim sistemine ve farklı farklı sürüm desteklerine sahip. Google, kullanıcı deneyimini üst seviyeye çıkarmak için gerekli arayüz ve sistemsel gelişmenin yanı sıra her üst versiyonda performans arttırıyor. Android O 8.0 sürüm güncellemesi için kullanıma sunacağı tarihi Ağustos olarak bildiriyor.

Android 8.0’de bazı dikkat çeken özellikler;

Bildirim Rozetleri

Uygulama içerisindeki okunmayan bildirimler artık rozetler ile gösterilecek. Bu özellik daha önceki Android sürümlerinde de vardı fakat 3D touch özelliği ile birlikte her cihazda start olarak senkronize edilmiş değildi.

Android 8.0 İkonları

Bluetooth ile Hi-Fi ses dönemi başlıyor

Google, Bluetooth üzerinden ses performansını artırmak için Sony ile birlikte çalışıyor. Sony’nin Android O’daki LDAC uygulaması sayesinde Bluetooth ile kaliteli bir ses deneyimi yaşatacak.

Android 8.0 Bluetooth

Akıcı Kullanıcı Arayüzü

Google’ın Pixel cihazlarında denediği arayüzü daha önce görmüşsünüzdür. Hemen hemen aynısını yeni işletim sistemiyle getireceğini söyleyelim. Bu şekilde daha sade daha kullanışı hale getiriyor.

Android 8.0 Menüler

Bildirim Filtreleme veya Erteleme

Bildirimler artık guruplanabilecek! Uyarılar, Genel Mesajlar, Ekran Görüntüleri, Depolama Alanı ve benzeri kategoriler altında bulunacaklar. Kullanıcılar bu bildirim gruplarını istedikleri gibi açıp kapatabilecekler ve seçilen uygulamanın bildirimleri isterseniz erteleyerek daha sonra tekrar bildirim gösterilmesini sağlayabileceğiz.

Android 8.0 Bildirim

Resim İçinde Resim Modu

Akıllı telefonlarımız, gün geçtikçe birer medya merkezi haline geldi. Resim içinde resim modu ise sevdiğiniz bir filmi izlerken başka bir uygulamaya göz atmanıza olanak tanıyacak. Haliyle büyük ekranlı kullanıcılar ve tablet sahipleri sevinebilirler.

Android 8.0 Fotoğraf

Pil Ömrünü Arttırma İyileştirmeleri

Pil ömrünü uzatan arka plan kısıtlamaları ile arka planda çalışan uygulamaların sayısı önemli ölçüde azalıyor ve konum güncellemeleri gibi görünmeyen servisler kısıtlanıyor, bu şekilde arka planda çalışan uygulamalar daha az çalışacak buna harcanan pil gücü azalacağından pil ömrü biraz daha uzayacak.

Android 8.0 Pil ömrü

Uyarlanabilir Simgeler

Android O ile Uyarlanabilir Simgeler cebimize giriş yapıyor. Kullanıcılar, gözlerine en güzel gözüken ikon çeşidini kolayca seçebilecekler: Kırpılmış, yuvarlanmış, keskinleştirilmiş… Artık gerisi size kalmış. Geliştiriciler ise uygulamaları için farklı ikonlar tasarlamak zorundalar.

Android 8.0 Simge ve ikonlar

Android O Video İnceleme

Google Pixel Android 8.0 geliştirici sürümünü bir de videodan inceleyelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.