PANELİ GİZLEKONU HAKKINDA DESTEK ALMAK İÇİN 11820'Yİ ARAYABİLİRSİNİZ TIKLA ARA

Günümüz bilgisayar ve laptop kullanıcıların sorunu olan bilgisayar ısınma sorunu çözümü için yapılacak işlemler ve bilgisayarım çok ısınıyor ne yapabilirim diye bu yazıyı okuduğunuzun farkındayız biz de bu yüzden ısınma sorununu nasıl çözebilirsiniz bununla ilgili önerilerde bulunacağız.

Bilgisayarda ısınma sorunları üretim veya kullanıcı kaynaklı olabilir, eğer üretimden kaynaklıysa bunu çözmek yerine minimalize edip olabildiğince fanlar ile ya da farklı teknikler ile soğutma yönetimine gidilebilir.

Fakat en çok yaptığımız hata ise bilgisayarı temizlememek!

Bilgisayar ya da laptop aşırı tozlandığında anakart ya da kasa içerisindeki soğutma sistemi etkisiz kalır aynı zamanda aşırı tozlanma statik elektrik oluşturarak anakartınıza zarar verebilir.

islemci-yaniyor

En önemlisi ise anakart işlemcisidir, işlemci aşırı ısındığında fanın kendisini daha çok soğutmasını ister ama gelin görün ki aşağıdaki resimdeki gibi olan bir fan ne kadar performans gösterebilir aynı zamanda soğutucu ise kalıp kalıp tozlar birikmiş terk edilmeye yas tutmuş olabilir…

fan-sorunu

Bilgisayarınızı tozdan korumak yapılabilecek en iyi soğutma yöntemidir. Acaba siz bilgisayarınızın içini en son ne zaman temizlediniz? Hiç mi bizce bir an önce bilgisayarınızın içerisindeki tozlardan arındırın ve bunu periyodik şekilde iki ayda ya da üç ayda bir yapmanız bilgisayarınızın hızının artması için de etkili olacaktır temizleme yaptıktan sonra bilgisayarınızın ne kadar hızlandığını da göreceksiniz.

Aşırı ısınma fanların yetersizliğinden kaynaklanabilir. Bunun çözümü için işlemci, kasa, ekran kartı fanları yetersiz soğutuyor olabilir. Ayrıca bilgisayarınızın fanından yüksek derecede ses geliyorsa kesinlikle yeni bir soğutucuya ihtiyacınız olabilir.

Eğer dizüstü laptop kullanıyorsanız zeminde kalan laptopun alt kısmı çok ısınıyorsa yine  kompresör makineleri ile bir profesyonel yardımı ile temizlemeniz ve tozlardan arındırarak bakımını yapmanız gerekiyor.

Kompresör yardımı ile temizleme işlemini yapabilirsiniz. 800W kompresör görüntüsü aşağıdadır.

kompresor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.