FATİH Projesi Kapsamında MEB Öğrencilere Laptop Dağıtacak!

2018 - 2019 eğitim öğretim yılında 5’inci ve 9’uncu sınıflara 2 milyon 700 bin bilgisayar ve yaklaşık 200 bin bilgisayar ise öğretmenlere dağıtılacak.

0
PANELİ GİZLEKONU HAKKINDA DESTEK ALMAK İÇİN 11820'Yİ ARAYABİLİRSİNİZ TIKLA ARA

FATİH projesi kapsamında Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Harekatı daha önce 432288 adet akıllı tahta okullara ve 1 milyon 438 bin adet tablet öğrencilere dağıtmıştı.

Öğrencilerin tablete farklı yazılım yüklemeye ve tabletleri satmaya çalışması, doğal olarak projenin başarısı hakkında büyük soru işaretlerine neden oldu.

Bu kapsamda ciddi değişiklikler yaparak projeyi yeniden yapılandırma sürecine sokan Milli Eğitim Bakanlığı’nın, ihale düzenleyeceği öğrenildi.

Zira, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ihaleyi üstlenirken, MEB dağıtım hizmetlerini gerçekleştiriyordu. Ancak, projeyi hızlandırmak için 2015’te projenin ihale kısmı da Milli Eğitim Bakanlığı’na devredildi.

FATİH projesi ile ikisi bir arada bilgisayarlar dağıtılacak!

Yeni Şafak’ın paylaştığı habere göre ilerleyen günlerde gerçekleştirilecek olan ihalenin, en dikkat çekici noktası ise tabletlerin aksine bu kez öğrencilere ikisi bir arada bilgisayarlar dağıtılacağının öğrenilmesi oldu.

2018 – 2019 eğitim öğretim yılında 2 milyon 700 bin bilgisayar 5’inci ve 9’uncu sınıflara, yaklaşık 200 bin bilgisayar ise öğretmenlere dağıtılacak.

 

Milli Eğitim Bakanlığı ihale ile birlikte Türkiye’nin en büyük üç GSM operatörü Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone ile anlaşma yapacak.

İhale şartnamesini 6 bölgeye göre belirleyen bakanlık, Türkiye’yi avantajlı ve dezavantajlı olarak iki kısıma ayıracak. Böylece, örneğin İstanbul ihalesini kazanan şirket, otomatik olarak Hakkari’yi de almış olacak.

Böylece ihale ile herhangi bir firmaya ayrıcalık tanınmazken, GSM operatörleri ile 81 ilde teknoloji ve altyapı yatırımlarına başlanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.