Google İnsansız Araçları İnsanlarla Konuşabilecek

Tesla, geçtiğimiz haftalarda ülkemizde de dahil olmak üzere otomatik sürüşü aktifleştirmişti.

0
PANELİ GİZLEKONU HAKKINDA DESTEK ALMAK İÇİN 11820'Yİ ARAYABİLİRSİNİZ TIKLA ARA

Bu haberden sonra Google tarafından da yeni haberler yayınlanmaya başladı. Google’ın sürücüsüz aracı şimdilik sadece test ediliyor ve aktif olarak hizmette değil ama yine gündeme gelecek adımlar atılıyor.

Sürücüsüz araçlar, bilim kurgu ile hayatımıza giren ve şu günlerde aktif olarak test edilen projelerden bir tanesi. Google başta olmak üzere Tesla ve diğer büyük otomobil üreticileri bu proje üzerinde ciddi yatırımlara ve çalışmalara imza atıyor. Ancak teknolojinin öncüsü Google ve Tesla.

Google tarafında görülen son patent başvurusuna göre araç yolda yayalarla konuşabilecek. Tabii bu her zaman değil, gerektiğinde kullanılan bir özellik olacak. Araç, yaya geçitlerinde gerekirse yayalara “Önce siz geçin.” Şeklinde bir uyarıda bulunabilecek. Tabii bu Googleiçin çok basit kalırdı. Bunun yerine yapay zeka desteklenen bir konuşma sisteminin olacağı iddia ediliyor. Google yaya güvenliğine fazlasıyla önem veriyor. Hatta daha önce araç dışı hava yastıklarıyla da gündeme gelmişti. Yetişkinler için yaya geçitlerini kullanmak zor olmasa da çocuklar ve yaşlılar için bu konuşma sistemi önemli bir ihtiyaç olabilir. Tabii araç halen test sürecinde olduğu için bu özelliğin detayları tam olarak ortaya çıkmış değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.