Silinen Dosyaları Kurtarmak İçin Programlar

0
PANELİ GİZLEKONU HAKKINDA DESTEK ALMAK İÇİN 11820'Yİ ARAYABİLİRSİNİZ TIKLA ARA

Günümüzde herkesin yaşayabileceği sorunlar arsında olan fotoğraflar, belgeler, önemli dosya ve klasörler silindiğinde silinen dosyaları kutarmak için ne yapmak gerekiyor bu bilgisayarda silinen fotoğrafları kurtarma işlemini nasıl yaparız bundan bahsedeceğiz.

Bu işlemler için ücretsiz dosya kurtarma programlarını sizin için inceledik.

Dosya kurtarma programı: DMDE Free Edition

dmde

 

Değişik sürücü çeşitlerinden veri kurtarabilen, PC’ de yok olan dosyaları var etme konusunda fazlasıyla iyi olan DMDE Free Edition, sürücüyü seçtikten sonra Windows Gezgini’ne benzer bir ara yüzde kurtarabileceğiniz dosyalar arasında dolaşmanıza izin veriyor. Kurtaracağınız dosya miktarının sınırı yok, fakat ücretsiz sürümde bazı kısıtlamalar oluyor.

Dosya kurtarma programı: Recuva

RECUVA

Yok olan verileri kurtarma denildiğinde akla gelen ilk programlardan biri olan Recuva, tecrübeli kullanıcıların hemen geçebileceği bir sihirbaz arayüzüyle açılıyor. Belirli bir konumu, arama işlevini veya tüm sürücüleri içerecek biçimde çalıştırabiliyorsunuz. Tarama işlemi tamamlandığında kurtarabileceğiniz veriler, durumlarına göre puanlarıyla listeleniyor.

Dosya kurtarma programı: PhotoRecPHOTOREC

İsminin ‘photo’ diyerek başlamasına bakmayın, dosya kurtarma programı olan PhotoRec sadece fotoğrafları değil, 200 değişik dosya çeşidini bulup kurtarabiliyor. Sabit disklerden USB ve DVD/CD’lere dosya kurtarabilen program, disk bölümlerini kurtarmak için de kullanılabiliyor. fareyle kontrol edilmemesi ve komut satırından çalışması, PhotoRec’in en önemli dezavantajı, ancak program, menüler yardımıyla size her adımda yardımcı oluyor, ayrıca diski salt-okunur olarak bağladığından yanlışlıkla kurtarabileceğiniz dosyaları yok etme olasılığınız bulunmuyor.

Dosya kurtarma programı: Partition Recovery

damaged-partition-recovery1

En korku verici dosya kayıplarından bir tanesi, bölümü veya tüm diski kaybetmek olsa gerek. Bu olay, çoğunlukla bölüm başlığının yok olması ya da bölümü yanlışlıkla yok etme  sonucunda meydana çıkar. MiniTool Partition Recovery Free ile diskinizi tarayıp, kayıp bölümleri geri getirebiliyorsunuz. Program yanıt vermeyi durdurmuş gibi görünürse endişe etmeyin, işlemin sonunda size bulduğu tüm bölümleri gösterecek ve onları kurtarma olanağı sunacak.

Dosya kurtarma programı: Paragon RescueKit 14

Bu güne kadar var olan tüm kurtarma programları, Windows’u açabildiğinizi varsayıyordu. Ya Windows’u bile açamıyorsanız ne olacak? Bu gibi sorunlarda Paragon Rescue Kit 14 Free Edition devreye giriyor. Aracı Windows’unuz çalışırken, şimdi yüklemek en iyi fikir; aksi takdirde bunu çalışan bir Windows’ta yapmanız gerekecek. İşlem için boş bir DVD/CD veya USB sürücüye ihtiyacınız var.

Oluşturduğunuz ön-yükleme medyası ile bilgisayarınızı açtığınızda kayıp bölümleri kurtarabilecek, ön-yükleme sorunlarını onarabilecek ve verilerinizi başka bir sürücüye kopyalayabileceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.