PANELİ GİZLEKONU HAKKINDA DESTEK ALMAK İÇİN 11820'Yİ ARAYABİLİRSİNİZ TIKLA ARA

İşletim sistemlerinin kaç bit olduğunu öğrenmek bilgisayarınızın özelliklerini ve hangi uygulamaların Windows 10 Bilgisayarım Kaç Bit 32 bit mi 64 bit mi olduğunu bilmeniz bakımından yararlı bir işlemdir.

Özellikle son ücretsiz güncellemeden sonra artık tüm Windows 8.1 yüklü işletim sistemlerine sahip olan bilgisayarlara artık Windows 10 a yükselmiş durumda. Güncelleme sonrasında da arayüzde de ufak değişiklikler olsa da Windows’un tüm sürümlerinde bilgisayarın kaç bit olduğunu öğrenmek çok kolay bir işlemdir.

Tüm Windows sürümlerinde masaüstünde Bilgisayarım yada Bilgisayar logosuna mouse ile sağ tıklayın ve açılan menüden Özellikler kısmına tıklayın.

Açılan pencerede aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. ve Windows 10 Sistem tipi aşağıdaki görüldüğü gibi x64 yazarsa  64 bit… x86 yazarsa 32 bit işletim sitemi kullanıyorsunuz diyebiliriz.

win10-bilgisayarim-kac-bit
Bilgisayarım kaç bit nasıl öğrenebilirim ?

Windows’u 32 bit mi 64 bit mi kullanmalıyım ?

Elbette 64 bit daha iyi bir performans sergileyecektir fakat bilgisayarınzın donanımının bunu desteklemesi gerekiyor. 32 bit minimum kaç gb ram destekliyor, 64 bit minimum kaç gb ram destekliyor gibi soruları da sistem gereksinimlerini aşağıdaki maddelerden bakabilirsiniz.

  • RAM: 32 bit için 1 GB veya 64 bit için 2 GB
  • Sabit disk alanı: 32 bit için en az 16 GB, 64 bit işletim sistemi için en az 20 GB
  • Grafik kartı: WDDM 1.0 sürücü ile DirectX 9 ya da sonrası
  • Ekran: 800×600 çözünürlük

Bu şekilde sistem gereksinimlerine göre işletim sisteminizin 64 bit mi 32 bit mi kullanacağınızı seçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.